Seleziona la tua lingua

Cerca

Sărbătoarea Nașterii Domnului a adus în comunitatea noastră din Torino o atmosferă de profundă recunoștință și unitate. Credincioșii Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Ierarh Nicolae” s-au adunat în număr mare pentru a celebra acest praznic împărătesc, păstrând vii tradițiile strămoșești și întărind legătura spirituală dintre frați.

Vestirea Nașterii: Colindul fraților de peste Prut

Duminică, 4 ianuarie, bucuria  Crăciunului a fost anticipată prin glasurile calde ale creștinilor veniți din Basarabia și din nordul Bucovinei. Români stabiliți la Torino, aceștia au ales să înainte-vestească Nașterea Domnului Hristos prin colinde tradiționale, interpretate la finalul Sfintei Liturghii. Emoția colindului a unit întreaga comunitate, amintindu-ne că, indiferent de granițe, credința și datina ne definesc identitatea.

Praznicul Nașterii Domnului și comuniunea euharistică

Miercuri, 7 ianuarie, comunitatea a trăit apogeul acestei perioade sfinte prin prăznuirea Nașterii Domnului. Rugăciunile înălțate în timpul Sfintei Liturghii au fost marcate de o bucurie deosebită, avându-l în mijlocul nostru pe Preacuviosul Părinte Maxim.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Părintele Maxim s-a adăugat soborului preoților slujitori și poporului binecredincios. Împreună, ne-am împărtășit din lumina Cuvântului și din Sfânta Euharistie, formând o singură inimă în fața ieslei din Betleem.

După citirea Sfintei Evanghelii, a fost citită Pastorala trimisă de Preasfințitul Părinte Siluan. Cuvântul arhieresc a adus mângâiere și îndemn la viață sfântă, reamintindu-ne sensul profund al întrupării Fiului lui Dumnezeu și datoria noastră de a purta această lumină în lume, prin fapte de iubire și smerenie.

„Slavă lui Dumnezeu pentru toate”

 

Foto credit: Episcopia Italiei