Caravana colindelor de Florii la Catania

"Osana dintru’nălțime
Că Hristos Împărat vine
O minune! O minune!"
De obicei iarna, în preajma sărbătorii Naşterii Domnului părintele paroh Mihai Gabriel Ichim coordonează serbările "Caravana Colindul sfânt și bun", în orașele unde organizează slujbe și cateheze.
În această primăvară, în cinstea sărbătorii pascale a realizat și "Caravana colindelor de Florii".
Astfel, în provincia Catania, preoteasa Geta Ichim a pregătit serbările închinate Patimilor Domnului în mai multe orașe : Grammichele, Giarre, Randazzo, Linguaglossa și Catania .
Fie că au fost mai mulți, sau mai puțini prezenți, fie că au fost micuți, tineri sau adolescenți, copiii români ortodocṣi s-au bucurat să-i cânte Domnului colindele ortodoxe de Florii în limba română, s-au bucuat să-i recite versurile pascale și au pregătit scenetele: "Rugăciunile- cele mai frumoase flori", " Povestea ouălelor de Paşti" şi "Omul modern şi Dumnezeu", toate adaptate după textele scrise de Mirela Șova.
Efortul nu a fost mic în parohia "Sfânta Muceniță Agata", dar împreună: preot, preoteasă, copii, părinți și bunici, au reuṣit să readucă în sufletele celor prezenți amintiri prețioase din copilărie: zâmbetul mamei când punea mămăliga fierbinte pe masă, vasele de post date jos din pod pentru perioada postului, parfumul cozonacilor scoși din cuptorul încins, grădina împrejmuită de pietrele date cu var , mireasma florilor colorate, lalelele, narcisele și zambilele ce împodobeau curtea părintească, puiṣorii galbeni crescuți la căldură în bucătărie, mieii ce zburdau pe câmpii, parfumul pomilor în floare, ciripitul păsărilor la începutul primăverii.
Dar mai cu seamă credincioşii prezenți au retrăit emoțiile legate de sfințenia imprimată în copilărie: toaca și clopotul bisericii din dealul satului, ce anunța începutul deniilor, "trecerea pe sub Sfântul aer " din Vinerea Mare, cântarea în cete a prohodului, drumul prin întunericul nopții cu lumina Învierii în noaptea de Paşti.
Domnul să-i mântuiască pe bunicii şi părinții care au sădit adânc semințele credinței în sufletele copiilor de altă dată- adulții de astăzi, ce au datoria de a transmite Ortodoxia mai departe, pentru ca și în viitor în biserici să se cânte:
"Pruncii, cu stâlpări în mână,
Cântă cu toţi împreună:
Osana dintru’nălţime,
Că Hristos Împărat vine!
O, minune!
O, minune!"
A consemnat : preoteasa Geta Ichim







