Seleziona la tua lingua

Cerca

Duminică 3 mai, după Sfânta și dumnezeiasca Liturghie, 300 de enoriași din parohiile din Sicilia au plecat la drum.

Românii au venit din toate colțurile insulei, în mijlocul credincioșilor din Canicatti.

Începând de la Alcamo și Palermo enoriașii au sosit în frunte cu preoții Martinian Epure și Petru Cătălin Busuioc.

Din Messina românii au fost conduși de părintele Vasile Motfolea.

Iar din Catania, de la poalele vulcanului Etna a sosit părintele Mihai Ichim cu ai săi credincioși.

Părintele protopop Nicolae Chilcos a venit cu enoriașii din Siracusa și Ragusa.

Și cei de la Castelvetrano l-au însoțit pe părintele Ionuț Hulpoi, la marea întâlnire a românilor.

Toți cei prezenți au adus în sufletele lor România întreagă în Piazza Dante din Canicatti, unde a fost o adevărată paradă a costumului popular românesc, o mărturisire a identității credincioșilor născuți în Moldova, Oltenia, Transilvania, Muntenia sau Dobrogea.

AUTORITĂȚI PREZENTE

Părintele paroh Ciprian Florentin Gavrlescu a oferit distincții preoților ortodocși din Sicilia, precum și autorităților civile române și italiene prezente.

Excelența sa, Carmen Axenie, șef al Consulatului României la Catania a fost însoțită de domnul consul Viorel Axenie și a susținut un emoționant discurs românilor.

Pe scenă au mai urcat domnul primar Corbo Vincenzo, assesore av. Alberto Tedesco, asessore Muratore Massimo, comisar Pontiglio Maria, precum și Arciprete Giuseppe Adamo, un sprijin constant al parohiei.

PROGRAMUL ARTISTIC

Antonia Lipșa din Grammichele și Teodora Tarniceru din Ragusa în vârstă de 10 ani, au sensibilizat auditoriul, cântând piese din repertoriul internațional modern.

Atmosfera de joc și veselie a fost completată de Mihaela Bolog, Sandu Iulia Elena, Ana Chirobocea și Mariana Veliche, ce au adunat românii prezenți într-o horă a iubirii, a credinței, a bucuriei...

Programul artistic al festivalului a fost coordonat de preotesele: Valentina Gavrlescu, Iuliana Epure, Geta Ichim și Alice Chilcos, ce au pregătit un program inedit.

Copiii din Palermo au cântat și au dansat atât de frumos cântecele din folclorul românesc, încât i-au convins pe cei din apropierea scenei să încingă imediat o horă.

Elevii Școlii parohiale din Ragusa s-au costumat în mod deosebit și au interpretat cu mare succes un dans românesc, și altul machedonean, dar Tarantella în maniera siciliană a cules cele mai multe aplauze.

Copiilor din Catania, de mare ajutor le-au fost și părinții, care s-au prins în jocul lor și au dat viață copilăriei de altă dată... într-o coregrafie, în care fiecare s-a simțit personajul principal reflectând pe melodia Deliei:"Cine m-a făcut om mare?" ...

Și ne-am văzut viața întreagă... ca într-un film, ca și cum am sări coarda... cum făceam în copilărie.

Și am sărit peste zilele urâte din calendar, mergând înainte.

Și am pasat mingea bucuriei de la unii la alții, și am primit-o înapoi cu mai multă încântare......și am mers înainte...

Și am parcurs la rând, ca la "Șotron", zilele săptămânii... și am mers mai departe.

"CINE M-A FĂCUT OM MARE?"

Și uite așa, legați la ochi ca la "BABA OARBA" am alergat prin lume după comori trecătoare, neștiind unde e veșnicia.

Adulți fiind ne-am jucat și "De-a v-ați ascunselea" ascunzându-ne de responsabilități, de cei ce ne voiau binele poate, de cei dragi uneori ...

Am jucat "Bâza" și am primit loviturile vieții mai în glumă, mai în serios și... uite așa am mers mai departe... 10... 20... 35 de ani de căsnicie... așa cum scrie pe inimile credincioșilor ce dansează pe scenă... și vom merge mai departe ...

MAI DEPARTE PE CALEA LUI HRISTOS,

până când vom trece ca prin "PODUL DE PIATRĂ" al copilăriei, dintr-o lume ...în alta... în veșnicie.

"CINE M-A FĂCUT OM MARE"?

A consemnat preoteasa Geta Ichim

 

Foto credit: Episcopia Italiei