"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Înfrățire între parohii în Anul dedicat diasporei

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2021 „Anul Pastorației românilor din afara României şi anul comemorativ al celor adormiți în Domnul”. Una dintre temele practice recomandate tuturor preoților și credincioșilor este cooperarea parohiilor din țară cu cele din diaspora. Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de 22 februarie, Parohia ”Toți Sfinții” din Milano Nord-Monza, împreună cu Parohia ”Sfânta Treime” din Ghencea, București, au organizat două întâlniri online. Prima întâlnire a fost dedicată copiilor, unde li s-a vorbit despre importanța operei lui Constantin Brâncuși, ținând cont că anul acesta se împlinesc 145 de ani de la nașterea marelui sculptor român. Au urmat o serie de întrebări și jocuri interactive, unde s-a putut observa spontaneitatea copiilor, dar și răspunsuri la care nici nu te gândești.

A doua întâlnire a fost dedicată tinerilor, unde s-au accentuat aspectele privind modelul marelui sculptor, ca ambasador cultural al tradițiilor românești și al credinței ortodoxe în diaspora. S-au făcut două prezentări în PowerPoint. În prima, s-a vorbit despre viața și activitatea lui Brâncuși, iar în a doua prezentare s-au evidențiat sursele de inspirație a Coloanei Infinitului, a Mesei Tăcerii și a Porții Sărutului de la Târgu Jiu, unde s-au scos în evidență faptul că sursele de inspirație pentru acest ”triptic de artă” sunt creștine, istorice și din arta bisericească românească.

Prea Fericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române afirmă: ”Mulți exegeți ai operei lui Constantin Brâncuși au scos în evidență adevărul că vechea și bogata tradiţie a artei populare românești a fost o sursă majoră a inspirației sale artistice și, dar mai puțini au remarcat în arta lui influența credinţei creștine ortodoxe sau a tradiţiei liturgice bizantine”.

A urmat un moment de prezentare a parohiilor, a tinerilor, apoi au avut loc o seamă de discuții libere pe diferite teme, unde fiecare a încercat să vină cu propuneri și cu idei noi. Nădăjduim, că dacă vom putea să depășim criza sanitară, poate anul acesta, vom reuși să avem un schimb de experiențe în mod fizic la Monza sau la București. Copiii, tinerii, dar și noi adulții am fost foarte încântați să putem realiza acest schimb de păreri și experiențe în cadrul asociațiilor de tineret.

 

Pr. Pompiliu Nacu

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527877