Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

POMENIREA PREOTULUI LUCIAN ROȘU

LA 2 ANI DE LA TRECEREA LA DOMNUL

      Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,  în data de 2 ianuarie 2022, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Torino, după Sfânta Liturghie, a fost săvârșită slujba parastasului la împlinirea a 2 ani de la trecerea la Domnul a Preacucernicului Părinte Paroh Lucian Roșu.

      În continuare preoții slujitori dimpreună cu credincioșii parohiei au mers în Cimitirul Ortodox ,,Învierea lui Lazăr,, unde a fost oficiat un Trisaghion la mormântul părintelui, prezent fiind și Precucernicul Părinte Protopop Marius Floricu, care a transmis la final un mesaj de mângâiere familiei și credincioșilor, evidențiind câteva aspecte din bogata lucrare duhovnicească, dar și administrativă, pe care Părintele Lucian a lăsat-o în urma lui.

       În încheiere Preotul Paroh Gabriel Burcescu a mulțumit tuturor pentru prezență, consiliului parohial și voluntarilor care s-au implicat în buna organizare a acestui moment de rugăciune. 

      La sfîrșitul slujbei credincioșii prezenți au primit câte un pachet spre pomenirea Părintelui Lucian.

 

     Veșnica lui pomenire !

 

                                                                                                                                  A consemnat,

                                                                                                                         Pr Paroh Gabriel Burcescu

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4034725