Alege limba:

PROTOPOPIATE ITALIA

 

CENTRUL EPARHIAL:

  1. PS Episcop SILUAN
  2. PS ATANASIE de Bogdania - Arhiereu-Vicar
  3. Ieromonah Efrem

 

 

I.          PROTOPOPIATUL LAZIO I

PROTOPOP: Pr. Cristian Olteanu

 

1.         CIAMPINO – Pr. Marius Dumbravă

2.         FIUMICINO – Pr. Cristian Olteanu

3.         MALTA – Pr. Alexandru Popescu

4.         MARINO – Pr. Ioan Coforea

5.         ROMA II – Pr. Ioan Ivan; Pr. Ionuț Crișan

6.         ROMA III – Pr. Ciprian Baltag; Pr. Ioan Gherasimescu

7.         ROMA V (OSTIA) – Pr. Gheorghe Militaru

8.         ROMA OSTIA II – Pr. Daniel Simionescu

9.         ROMA VIII (BORGHESIANA) – Pr. Nicolae Strugaru

10.      ROMA IX (LA RUSTICA) – Pr. Ilie Ursachi

11.      ROMA XI – Pr. Augustin Gheorghiu

12.      ROMA XII (TORRE SPACCATA) - Pr. Gabriel Popescu

13.      ROMA XIV (TORRE ANGELA) – Pr. Gabriel Apopei

14.      ROMA TRULLO - Pr. Andrei Aslan

15.      ROMA  LAURENTINA – Pr. Daniel Bageac

 

 

II.         PROTOPOPIATUL LAZIO II

PROTOPOP: Pr. Gabriel Ioniță

 

1.         FIANO ROMANO – Pr. Cătălin Tănase

2.         GUIDONIA – Pr. Sebastian Cosma

3.         LUNGHEZZA – Pr. Benedict Firulescu

4.         MARCELLINA – Pr. Lucian Vasilache

5.         PASSO CORESE – Pr. Gabriel Walter Andriuță

6.         RIANO – Pr. Gabriel Greavu

7.         RIETI – Pr. Constantin Holban

8.         RIGNANO FLAMINIO – Ierom. Ştefan (Simion)

9.         ROMA IV (PALESTRINA) – Pr. Iurie Hîncu

10.      ROMA VI (TOR LUPARA) – Pr. Bogdan Petre; Pr. Andrei Sfredel

11.      ROMA VII (PRIMA PORTA) – Pr. Gabriel Ioniţă

12.      ROMA X – Pr. Ion Chilaru

13.      ROMA XIII (MONTESACRO) - Pr. Horia Grădinaru

14.      TIVOLI – Pr. Ion Florea

 

III.       PROTOPOPIATUL LAZIO III

PROTOPOP: Pr. Gavril Popa

 

1.         ALATRI - Pr. Florentin Mititelu

2.         ALBANO - GENZANO - Pr. Gheorghe Soponaru

3.         ANZIO - LAVINIO - Pr. Marian Jianu

4.         APRILIA - Pr. Ștefănel Nanu

5.         ARDEA - Pr. Gavril Popa

6.         CISTERNA DI LATINA - Pr. Gheorghe Albu

7.         FROSINONE - Pr. Vasile Chiriac

8.         GAETA - Pr. Vasile Carp, Pr. Pietro Maddalena

9.         LATINA - Pr. Ioan Botea

10.      MONTE COMPATRI - Pr. Cristian Țuțuroi

11.      NETTUNO - Pr. Marian Jianu

12.      PAVONA - Pr. Daniel Șurubaru; Diacon Vasile Dascălu; Diacon Mihai Popescu

13.      ROCCA DI PAPA - Pr. Ovidiu Szasz

14.      SEZZE - Pr. Lucian Diaconu

15.      VALMONTONE - Pr. Iosif Ciontu

16.      VELLETRI - Pr. Vasile Radu

17.      ZAGAROLO – Pr. Gheorghe Panțir

 

IV.       PROTOPOPIATUL LAZIO IV

PROTOPOP: Pr. Cristian Liahu

 

1.         ANGUILLARA – Pr. Viorel Vasile

2.         CERVETERI – Pr. Liviu Baciu

3.         CIVITAVECCHIA – Pr. Ion Dimulescu

4.         CIVITA CASTELLANA – Pr. Cristian Liahu

5.         LADISPOLI – Pr. Lucian Bîrzu

6.         MONTEFIASCONE – Pr. Aron Horciu

7.         POMEZIA – Pr. Ignazio Blasi; Diacon Daniel Andrușca

8.         VITERBO – Pr. Vasile Bobiță

9.         VETRALLA – Pr. Ionuț Nechita

10.      TORVAJANICA – Pr. Iulian Petroiu

 

V.        PROTOPOPIATUL LOMBARDIA I, CENTRU – SUD

PROTOPOP: Pr. Nicolae Cazacu

 

1.         CASSANO D'ADDA – Pr. Traian Şteţco

2.         CREMONA – Pr. Doru Fuciu

3.         CREMA – Pr. Lucian Munteanu

4.         LODI – Pr. Nicolae Cazacu

5.         MILANO – Pr. Traian Valdman; Pr. Teodor (Munzer) Hamdan; Pr. Giacomo Ferigno

6.         MILANO II – Pr. Ionuț Radu

7.         PAVIA – Pr. Adrian Tordai

8.         ROZZANO – MILANO SUD – Pr. Dumitru Botlung

9.         SAN GIULIANO MILANESE – în formare

10.      STRADELLA / BRONI – Pr. Toader Grec; Diacon Vasile Roșca

11.      VIGEVANO – Pr. Cristian Alexandru

12.      VOGHERA – Pr. Cătălin Stergărel

 

VI.       PROTOPOPIATUL LOMBARDIA II, NORD

PROTOPOP: Pr. Pompiliu Nacu

 

1.         ARCORE – Pr. Gabriel Popescu

2.         BRESSO / CORMANO – Pr. Sergiu Arcăleanu

3.         COMO – Pr. Cristian Prilipceanu

4.         CUGGIONO / MAGENTA – Pr. Claudiu Cocan

5.         LECCO – Pr. Nicu Cartoafă

6.         LIMBIATE – Pr. Constantin Ciobanu

7.         MILANO NORD (MONZA) – Pr. Pompiliu Nacu; Pr. Eugen Nacu

8.         MILANO VEST (RHO) – Pr. Anatolie Cazacu

9.         MILANO LAMBRATE – Pr. Mihai Oancea

10.      PIOLTELLO – Pr. Constantin Croitoru

11.      SESTO SAN GIOVANNI – Pr. Laurențiu Nacu

12.      VARESE – Pr. Silviu State

 

VII.      PROTOPOPIATUL LOMBARDIA III, EST

PROTOPOP: Pr. Gabriel Pandrea

 

1.         ASOLA – Pr. Ciprian Onuța

2.         BERGAMO – Pr. Gheorghe Veleşcu

3.         BRENO – Pr. Ionel Cristea

4.         BRESCIA I – Pr. Gheorghe Timiş

5.         BRESCIA II – Pr. Ion Cîrlan

6.         GAVARDO – SALO – în formare

7.         LONATO DI GARDA – Pr. Gabriel Pandrea

8.         MANTOVA – Pr. Sorin Croitoru

9.         MONTICHIARI – Pr. Gabriel Pandrea

10.      ROMANO DI LOMBARDIA – Pr. Pavel David

11.      TRIPOLI –

 

VIII.     PROTOPOPIATUL PIEMONTE I

PROTOPOP: Pr. Marius Floricu

 

1.         CARIGNANO – Pr. Ioan Sfîrnaciuc

2.         COLLEGNO – Pr. Valeriu Grosu

3.         GIAVENO – Pr. Vasile David

4.         MONCALIERI – Pr. Marius Floricu

5.         ORBASSANO – Pr. Eugen Bînzari

6.         RIVOLI – Pr. Claudiu Diţă

7.         SUSA – Pr. Ioan Olenici

8.         TORINO 1 – Pr. Gheorghe Vasilescu (Protopop Onorific); Pr. Cristian Vasilescu; Pr. Ovidiu Cucoș

9.         TORINO 2 – Pr. Gabriel Burcescu; Pr. Iustin Androne; Pr. Vasile Istina

10.      TORINO 3 – Pr. Nicolae Telpiz

11.      TORINO 4 – Pr. Vitalie Blaja

12.      TORINO 5 – în formare

 

 

IX.       PROTOPOPIATUL PIEMONTE II

PROTOPOP: Pr. Cătălin Zaharie

 

1.         ALBA – Pr. Cătălin Zaharie

2.         ALESSANDRIA – Pr. Vasile Cican

3.         ASTI – Pr. Marius Trifina

4.         BRA – Pr. Vasile Doroftei

5.         CANELLI – Pr. Nicolae Săraru

6.         CARMAGNOLA – Pr. Mihai Vlașin

7.         CHIERI – Pr. Emanoel Mihăescu

8.         CUNEO – Pr. Claudiu Savin

9.         FOSSANO – MONDOVÌ – Pr. Nicolae Pușcașu

10.      NOVI LIGURE – în formare

11.      PINEROLO – Pr. Ciprian Ghizilă

12.      PINO TORINESE – Pr. Sorin Petre

13.      SAN DAMIANO d’ASTI – Pr. Cătălin Mandici

14.      SALUZZO – Pr. Codrin Șimota

15.      TORTONA – Pr. Cătălin Aftodor

 

X.         PROTOPOPIATUL PIEMONTE III – VALLE d’AOSTA

PROTOPOP: Pr. Cristian Ștefan

 

1.         AOSTA – Pr. Alin Neagu

2.         BIELLA – Pr. Ioan Filip

3.         CASALE MONFERRATO – Pr. Marius Șutic

4.         CHIVASSO – Pr. Nicolae Vasilescu; Diacon Geani Mitrofan

5.         CIRIE – Pr. Ionuț Haba

6.         IVREA – Pr. Marian Preda; Pr. Alin Stoleriu

7.         NOVARA – Pr. Cristian Ștefan

8.         RIVAROLO – Pr. Alexandru Ilinițchi

9.         SETTIMO TORINESE – Pr. Paul Porcescu

10.      VENARIA REALE – Pr. Valeriu Drăgănescu

11.      VERBANIA – Pr. Andrei Agape

12.      VERCELLI – Pr. Iulian Păun

 

 

XI.       PROTOPOPIATUL TRIVENETO I

PROTOPOP: Pr. Avram Matei

 

1.         ASOLO – Pr. Iulian Munteanu

2.         BELLUNO – Pr. Antonie Geană

3.         CASTELFRANCO – Pr. Valentin Petroșanu

4.         CONEGLIANO – Pr. Mihail Damașcan

5.         CHIOGGIA – Pr. Mihai Anton

6.         DOLO – Pr. Dumitru Negură

7.         FELTRE – Pr. Adrian Ene

8.         MIRA – în formare

9.         MIRANO – Pr. Dumitru Crețan

10.      MOGLIANO VENETO – Pr. Victor Postoronca

11.      NOALE – Pr. Nicușor Pîrvu

12.      ODERZO – Pr. Ioan Grigore

13.      PORTOGRUARO – Pr. Igor Baranovschi

14.      SPINEA – Pr. Vasile Apostol

15.      TREVISO – Pr. Marius Kociorva

16.      VENEZIA I – Pr. Avram Matei; Pr. Mihail Sîlnic; Diacon Iulian Iacobute

17.      VENEZIA II – Pr. Constantin Baltag

18.      VENEZIA – MESTRE - Pr. Ilie Petean

 

XII.      PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

PROTOPOP: Pr. Gabor Codrea

 

1.         BASSANO DEL GRAPPA – Pr. Cristian Mănăşturean

2.         BOLZANO – Pr. Lucian Milășan

3.         LEGNAGO – Pr. Daniel Ilie

4.         SAN BONIFACIO – Pr. Daniel Stângă

5.         THIENE – Pr. Marius Manea

6.         TRENTO – Pr. Ioan Lupăşteanu

7.         TRENTO II – TIONE DI TRENTO – Pr. Traian Băniță

8.         VALEGGIO SUL MINCIO – Pr. Ionuț Dascălu

9.         VERONA I – Pr. Gabor Codrea; Pr. Gheorghe Manole

10.      VERONA II – Pr. Vladimir Pavlescu

11.      VERONA NORD – NEGRAR – Pr. Cătălin Andronache

12.      VERONA VEST – VILLAFRANCA DI VERONA – Pr. Mihail Ursachi

13.      VICENZA – Pr. Roman Ionașcu; Pr. Cristian Glăvan

14.      VICENZA II – în formare

 

XIII.     PROTOPOPIATUL TRIVENETO III

PROTOPOP: Pr. Florin Cherecheș

 

1.         CODROIPO – în formare

2.         JESOLO – în formare

3.         MONFALCONE – Pr. Sergiu Calmiș

4.         MOTTA DI LIVENZA – în formare

5.         PORDENONE – Pr. Octavian Schintee

6.         PRATA DI PORDENONE – Pr. Leonid Plantoș

7.         SACILE – în formare

8.         SAN DONA DI PIAVE – Pr. Florin Cherecheş

9.         SAN GIORGIO DI NOGARO / CERVIGNANO – Pr. Gabriel Munteanu

10.      SAN VITO AL TAGLIAMENTO – în formare

11.      TRIESTE – Pr. Constantin Pascariu

12.      UDINE – Pr. Victor Budeanu; Pr. Ioan Juravle

 

XIV.     PROTOPOPIATUL TRIVENETO IV

PROTOPOP: Pr. Gheorghe Verzea

 

1.         CAMPOSANPIERO – Pr. Neculai Postolache

2.         CITTADELLA – Pr. Mihai George

3.         MONSELICE – ESTE – Pr. Alexandru Aniței

4.         PADOVA I – Pr. Gheorghe Verzea; Diacon Iulian Tonu

5.         PADOVA II – Pr. Vasile Corja

6.         PADOVA SUD – ABANO TERME – Pr. Costel Evghenie Calanciuc

7.         PADOVA VEST – MESTRINO – Pr. Nicolae Secită

8.         PADOVA NORD – LIMENA – Pr. Nicolae Ticiu; Diacon Mihail Motricală

9.         PADOVA EST – VIGONZA – Pr. Adrian Hazu

10.      PIOVE DI SACCO – Pr. Serghei Golban

11.      ROVIGO – Pr. Nicolae Budui

 

XV.      PROTOPOPIATUL EMILIA ROMAGNA I

PROTOPOP: Pr. Costică Totolici

 

1.         BOLOGNA I – Pr. Ion Rîmboi

2.         BOLOGNA II – Pr. Marcel Călugărescu

3.         BOLOGNA VEST – Pr. Trandafir Vid

4.         BOLOGNA EST – SAN LAZZARO - Pr. Mihai Enescu

5.         BUDRIO – Pr. Saul Vid

6.         CARPI – Pr. Vasile Pavălașc

7.         PORRETTA TERME – Pr. Gheorghe Zavate

8.         FANANO – ALTA MODENESE – Pr. Dumitru Solomon

9.         FIORENZUOLO D’ARDA – Pr. Emanuel Pentiuc

10.      IMOLA – Pr. Marius Coțe; Diacon Teodor Melian

11.      MIRANDOLA – BASSA MODENESE – Pr. Lucian Podar

12.      MODENA – Pr. Costică Totolici

13.      PARMA – Pr. Ciprian Gavril

14.      PIACENZA – Pr. Iurie Ursachi; Diacon Teodor Ursachi

15.      REGGIO EMILIA – Pr. Mihail Ciocîrlan

16.      REGGIO EMILIA II – Pr. Ioan Știrbu

 

XVI.     PROTOPOPIATUL EMILIA ROMAGNA II

PROTOPOP: Pr. Vasile Jora

 

1.         CENTO – Pr. Ionuț Batea

2.         CESENA – Pr. Silviu Sas

3.         CERVIA – Pr. Mihai Bușecan

4.         COMACCHIO – în formare

5.         FAENZA – Pr. Alexandru Stavrică

6.         FERRARA – Pr. Vasile Jora; Diacon Rafaelle Guerra

7.         FORLI – Pr. Florin Haniş

8.         LUGO – BAGNACAVALLO – Pr. Florin Ghiran

9.         MELDOLA – Pr. George Marian

10.      RAVENNA – Pr. Dan Vesea

11.      RAVENNA II – Pr. Alexei Boenciuc

12.      RIMINI – Pr. Marcian Bucurenciu

13.      SAN MARINO – Pr. Gabriel Cerbu

 

XVII.   PROTOPOPIATUL TOSCANA I

PROTOPOP: Pr. Ioan Trandafir Bobârnea

 

1.         AREZZO – Pr. Octavean Tomuţa

2.         BIBBIENA – Pr. Ciprian Mardare

3.         BORGO SAN LORENZO – Pr. Ciprian Agavriloae

4.         CHIANCIANO – Pr. Ioan Horbaniuc

5.         EMPOLI – Pr. Andrei Aioanei

6.         FIRENZE I – Pr. Ionuț Coman

7.         FIRENZE II – Pr. Ioan Bobîrnea

8.         FIRENZE III – în formare

9.         MONTECATINI TERME – Pr. Matei Tulan

10.      PISTOIA – Pr. Dumitru Gabriel

11.      PRATO – Pr. Mihai Anton

12.      SAN GIOVANNI VALDARNO – Pr. Iulian Chiriță

13.      SESTO FIORENTINO – Pr. Viorel Matei

 

 

XVIII.  PROTOPOPIATUL TOSCANA II

PROTOPOP: Pr. Ciprian Calfa

 

1.         CARRARA – Pr. Armand Bratu

2.         GROSSETO – Pr. Marian Vîlcu

3.         LIVORNO – Pr. Ciprian Calfa

4.         LUCCA – Pr. Liviu Marina Fiţ

5.         MASSA – Pr. Pavel Dragoș

6.         PISA – Pr. Cristian Puricescu

7.         SIENA – Pr. Ioan Șoreanu

8.         VIAREGIO – Pr. Andrei Vizitiu

 

XIX.     PROTOPOPIATUL LIGURIA – MISIONAR

PROTOPOP: Pr. Constantin Sorin Filip

 

1.         GENOVA – Pr. Constantin Filip

2.         GENOVA II – CHIAVARI – Pr. Cosmin Pandră

3.         LA SPEZIA – Pr. Daniel Codiță

4.         SANREMO – Pr. Mihai Claudiu

5.         SAVONA – Pr. Gheorghiță Andronic

 

XX.      PROTOPOPIATUL UMBRIA-MARCHE

PROTOPOP: Pr. Petru Heisu

 

1.         ANCONA – Pr. Ionel Barbărasă

2.         ASCOLI  PICENO – Pr. Claudiu Costache

3.         CITTA DI CASTELO – Pr. Bogdan Agherasimoaia

4.         FABRIANO – Pr. Florin Popa

5.         FERMO – Pr. Bogdan Gheorghică

6.         FOLIGNO / SPOLETTO – Pr. Sebastian Lungu

7.         JESI – Pr. Neculai Popa;

8.         MACERATA – Pr. Oleg Bonari

9.         ORVIETO – Pr. Pavel Hîncu; Diacon Florin Tapu

10.      PERUGIA – Pr. Petru Heisu

11.      PESARO – Pr. Constantin Corniș

12.      TERNI – Pr. Vasile Andreca

 

XXI.     PROTOPOPIATUL ABRUZZO – MOLISE

PROTOPOP: Pr. Alin Iarca

 

1.         AVEZZANO – Pr. Daniel Mititelu

2.         CAMPOBASSO – Pr. Ciprian Roman

3.         ISERNIA – Pr. Ciprian Roman

4.         LANCIANO –  Pr. Constantin Bolohan

5.         L'AQUILA – Pr. Ioan Cozmîncă

6.         PESCARA – Pr. Alin Iarca

7.         TERAMO – Pr. Laurențiu Costache

8.         TERMOLI – Pr. Marian Micu

9.         VASTO – Pr. Petru Voicu

 

XXII.    PROTOPOPIAT CAMPANIA – MISIONAR

PROTOPOP: Pr. Bogdan Filip

 

1.         AVELINO – BENEVENTO – Pr. Marius Bogățoiu

2.         CASERTA – Pr. Marius Bogățoiu

3.         NAPOLI – Pr. Florin Bontea

4.         SALERNO – Pr. Bogdan Filip

 

XXIII.   PROTOPOPIATUL PUGLIA-BASILICATA

PROTOPOP: Pr. Ioan Diaconu

 

1.         ALTAMURA – Pr. Florin Cîrlig

2.         BARI – Pr. Mihai Drigă

3.         BRINDISI – în formare

4.         CERIGNOLA – Pr. Marian Micu

5.         FOGGIA – Pr. Ioan Bădescu

6.         LECCE – Pr. Ioan Grancea

7.         MANFREDONIA – în formare

8.         MATERA – Pr. Nicolae (Ginel) Mihăișteanu

9.         POTENZA – Pr. Adrian Roman

10.      TARANTO – Pr. Florin Cîrlig

11.      TRANI – Pr. Ioan (Antonel) Diaconu

 

XXIV.  PROTOPOPIATUL SICILIA

PROTOPOP: Pr. Nicolae Chilcos

 

1.         ALCAMO – Pr. Ciprian Gavrlescu

2.         CANICATTI – Pr. Dănuț Băcăuanu

3.         CATANIA – Pr. Mihai Ichim

4.         CASTELVETRANO – RIBERA – Pr. Stelian Mandea

5.         ENNA – Pr. Bogdan Demetrescu

6.         MESSINA – Pr. Vasile Motfolea

7.         PALERMO – Pr. Martinian Epure; Pr. Giovanni Festa

8.         RAGUSA – Pr. Neculai Chilcos

9.         SIRACUSA – Pr. Răzvan Morgoci

10.      TRAPANI – MARSALA – Pr. Ciprian Gavrlescu

 

XXV.   PROTOPOPIAT CALABRIA – MISIONAR

PROTOPOP: Pr. Ivan Dobroțchi

 

1.         CATANZARO - CROTONE – Pr. Ivan Dobroțchi

2.         COSENZA – Pr. Ion Manea

3.         LAMEZIA TERME – Pr. Constantin Ghimiși

4.         REGGIO CALABRIA – Pr. Costică Prisăcariu

5.         ROSSANO – Pr. Virgil Voicu

 

 

XXVI.  PROTOPOPIAT SARDEGNA – MISIONAR

PROTOPOP: Pr. Paul Cârlan

 

1.         ARZACHENA / SANTA TERESA GALLURA - Pr. Vasile Valesecanu

2.         CAGLIARI – Pr. Ioan Agape

3.         NUORO – Pr. Paul Cârlan

4.         OLBIA – Pr. Marian Găină

5.         SASSARI – Pr. Vasile Apădurăriței

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 
 

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

 

 

 
 
 

 

 
 

Agenda/Diario pentru tine!ri 2022/2023

13503946