Alege limba:

    Select your language

  1. VENARIA REALE

 

Parohia Sfântul Cuvios Ilarion cel Mare (21 oct) / Parrocchia di S. Ilarione il Grande, eremita (21 ott)

Biserica:Via Antonio Sciesa 61, Venaria Reale

email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Pr. Valeriu Drăgănescu

mobil: +39 342 69 62 173;

 

 


 

            Parohia  Ortodoxă Română ”SfântulCuvios Ilarion cel Mare”din Venaria Reale,a fost înființată în anul 2019,cu Binecuvântarea Preasfințitului Părintelui nostru Episcop Siluan  al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,și din purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte ArhiereuVicar Atanasie de Bogdania, ca urmare atât a prezenței numeroase a credincioșilor,cât și a dorinței acestora de a avea un preot în mijlocul lor. Actele deschiderii parohiei au fost depuse de către Preotul Paroh Valeriu Drăgănescu,în data de 27.09.2019. Gândul deschiderii parohiei a fost unul mai vechi,aici fiind desemnat ca slujitor, Preotul Bogdan Filip. Timp de un an, parohia nu a avut un spațiu liturgic (perioadă în care nu s-a slujit), ceea ce a făcut ca preotul Bogdan Filip,săfie mutat,din necesități practice,în altă parohie. Pentru Parohia Ortodoxă Română din Venaria Reale,a fost hirotonit și desemnat ca Preot Paroh, Teologul Doctorand Valeriu Drăgănescu.  

            Imediat după desemnarea acestui preot tânăr și harnic, Dumnezeu a rânduit ca să se găsească spațiul de cult necesar,și să se semneze documentul oficial care a permis accesul creștinilor ortodocși într-o biserică catolică, aceasta situându-se în Venaria Reale, Via Antonio Sciesa Sn. La inaugurare,au fost prezenți Pr. Protopop Marius Floricu,și Excelența Sa, domnul Consul al României, Șerban Dumitrache. 

            Încă de la început,comunitatea a fost una numeroasă, slujba de inaugurare săvârșindu-se chiar de ziua hramului (21 Octombrie),la aceasta fiind prezenți peste 70 de credincioși.Amenajarea bisericii pentru inaugurare,a fost făcută din sprijinul financiar al Pr. Paroh Valeriu Drăgănescu și al familiei sale, biserica fiind,încă de la început,amenajată cu Sfinte Vase, veșminte preoțești, vase de slujire,veșminte ale Sfintei Mese, cădelniță,lumânărar,icoane, lumânari, toate cele necesare pentru pangar, grup sanitar mobil (deoarece locașul nu avea),astfel încât credincioșii se simtă că se află într-o biserică ortodoxă.  

            Comunitatea a crescut,într-un timp relativ scurt, credincioșii implicându-se activ în amenajarea spațiului de cult.Astfel,s-a pictat Sf. Altar și brâul bisericii (pentru aceasta a fost nevoie de izolarea termică a bisericii, în zona altarului, printr-un zid protector), s-au înlocuit toate geamurile bisericii și au fost împodobite cu icoane, a fost proiectată și construită o baie, s-a pus la dispoziția credincioșilor apă caldă, s-a pavat în jurul bisericii, s-au amenajat două parcări, s-a împodobit biserica cu covoare si cu flori (atât în interiorul cât și în exteriorul bisericii). De asemenea,s-a construit un prăznicar exterior,șis-a proiectat și pus la dispoziția credincioșilorîncă o ieșire, pentruzona din spate a bisericii.Tot în această perioadă,s-a proiectat catapeteasma bisericii și s-au pictat 5 icoane de dimensiuni mari, suflate în foiță dublă de aur. Pictorulbisericii, și alicoanelor prezente,este domnul teolog Valentin Petraru.

            O altă bucurie duhovnicească,este aducerea permanentă în biserică,a douăsprezece Sfinte Moaște,și scoaterea lor la închinare: Sf. Cuvios Arsenie Capadocianul, Sf. Cuv. Sofronie Aghioritul, Sf. Muceniță Nimfodora, Sf. Cuv. Ioan Guțu din Athos, Sf. Cuv. Necunoscut de la Sihla, Sf. Cuv. Necunoscut de la Hozeva, Sf. Mc. de la Aiud, Sf. Necunoscut, Sf. 14.000 de Mucenici prunci uciși de Irod, Sf. Cuv. Natan de la Sihăstria Putnei, Sf. Cuv. Alexie Carpatinul, Sf. Cuv. Ioasaf Schimonahul de la Mănăstirea Secu. Acestea au fost așezate cu mare cinste pe un baldachin frumos împodobit, adus cu multă greutate,de la mii de kilometri distanță. 

            În data de 12 decembrie 2020, chiar de ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Spiridon, parohia l-a primit pe acesta ca Sfânt Ocrotitor, această zi fiind ziua în care se desfășoară cel de-al doilea hram al parohiei.  

            Un alt aspect pozitiv,este prezența continuă în mijlocul comunității noastre a administrației locale,care dorește să pună la dispoziția acesteia un teren,în vederea construirii unui centru liturgic ortodox românesc. În acestsens, s-au facut demersuri cu rezultate deosebite. De asemenea, comunitatea ortodoxă română a parohiei noastre, pe parcursul perioadei pandemiei, a ajutat cu tone de alimente,atât familiile românilor care au rămas fără ajutor, cât și familiile de italieni, aspect care a atras atenția opiniei publice pozitive asupra ei.          Un alt aspect deosebit,al implicării comunității, este faptul că aceasta are organizate ore de cateheză, atât pentru cei mici,cât și pentru cei mari, activitate corală,și peste 30 de conferințe online sau live (printre invitați numărându-se atât profesori universitari dar și persoane publice ca Dan Negru, Connect-R sau Daniel Buzdugan ) . 

            Slavălui Dumnezeu pentru toate!

 

RESURSE

PORTALUL THEOFANIA

 

5 x 1000

 

 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

FONDUL SOLIDARITATEA

 
 

ȘTIRILE CELE MAI CITITE

SAN LORENZO DEI ROMENI

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

FTOUB ROMA

 
 

MISIUNEA SFÂNTUL IERARH NICOLAE

 

 
 

FACEBOOK

 

ULTIMELE PUBLICAȚII

ȘTIRI DIN VIAȚA EPARHIEI

 

NEPSIS

 
 

CENTRUL DE PELERINAJE

VĂ RECOMANDĂM

NUMĂRUL TOTAL DE VIZITATORI

14341622