Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Concursul online internațional „Împreună cu Hristos în lume, la început de mileniu III”

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Arhiereu – Vicar Atanasie de Bogdania, în perioada 29-30 mai 2021 s-a desfăşurat a V-a ediţie a concursului online cu participare internațională ”Împreună cu Hristos în Europa sec. XXI”.  

Titlul concursului, începând cu această etapă, a trebuit să fie modificat în ”Împreună cu Hristos în lume, la început de mileniu III”, deoarece elevii români din Asia, Africa şi America sau Canada au dorit să participe la acest concurs de religie online, pentru care formularele au fost redactate şi în limba engleză.

Acest concurs, inițiat de  către Colegiul Național Pedagogic ”Gh. Lazăr” din Cluj-Napoca, în anul 2015, a primit binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului. Concursul se desfășoară  online, bianual, cu teme despre Nașterea Domnului și despre Bucuria Învierii.

 În acest an, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, prin Sectorul Catehetic – Educaţional, a acceptat să fie organizatorul principal, în colaborare cu Colegiul Pedagogic de la Cluj şi cu membrii platformei de resurse educaționale deschise „red-religie”.

Dacă  la ediția de anul trecut au participat 1300 de copii români din șapte țări ale Europei, la această ediţie s-au înscris peste 4.600 de copii români din toate continentele de pe Mapamond, din Italia participând 480 de elevi cu vârste între 6 şi 14 ani. Toţi participanţii vor primi în perioada următoare premii şi diplome de participare.

Este impresionantă dorința copiilor de a participa la un astfel de concurs, prin care doresc să mărturisească lumii credința în Înviere. Cu atât mai îmbucurător este faptul că acești copii au participat la un concurs de religie, dovedind astfel că îl iubesc pe Dumnezeu.

Pentru toate dăm slavă lui Dumnezeu, nădăjduind ca viitoarele ediţii ale acestui concurs online să se bucure de o  participare şi mai numeroasă a copiilor din toată lumea.

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4283984