Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Concursul Național Catehetic Rugăciunea în viața mea  | Debut de proiect la Centrul Eparhial de la Roma

Copii de la școala duminicală de cateheză a Paraclisului Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului, de la Centrul Eparhial de la Roma, participă la concursul Național Catehetic “Rugăciunea în viața mea”, organizat de Patriarhia Română. Tema de rugăciune aleasă pentru acest concurs este „Rugăciunea Inimii - Legătură tainică cu Dumnezeu”.

Șirul primelor cateheze a început Duminică, 13 februarie a.c., când a fost prezentat copiilor programul concursului și tema programului pe care îl vor desfășura până în luna mai. Tot cu această ocazie s-a vorbit despre importanța cuvintelor, a cugetelor și a gândurilor în viața noastră, aspecte generale ale rugăciunii și diferitele forme prin care ne putem ruga.

A urmat cateheza a doua și a treia, care au tratat aspecte ale rugăciunii în vechiul și în noul testament, istoria rugăciunii în scriptură precum și modele de rugăciune stăruitoare.

Programul catehezelor a continuat cu cateheza a patra și a cincea, care au tratat textul rugăciunii lui Iisus, semnificația cuvintelor din text precum și felul practic de rugăciune.

În a doua parte a proiectului, va avea loc un pelerinaj pe urmele sfinților isihaști și a mozaicurilor care mărturisesc credința și rugăciunea scrisă prin imagine, a creștinilor din primele secole, la Roma. Nu în cele din urmă copii vor avea posibilitatea să pună în practică rugăciunea împletită cu munca - „ora ed labora” – în cadrul mai multor ateliere de „rucodelie”, la care se vor adăugă câteva întâlniri prin care participanții vor experimenta liniștirea lăuntrică  și rugăciunea inimii.

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi !

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284018