Alege limba:

    Selectați limba dvs

Vecernie Ortodoxă săvârșită de PS Atanasie de Bogdania în Basilica San Polo Fuori le Mura

În seara zilei de 18 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Atanasie e Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit slujba Vecerniei ortodoxe în limba italiană în Basilica San Paolo Fuori le Mura din Roma. Preasfinția Sa a fost înconjurat de un sobor format din 19 preoți și un diacon, din Roma și din împrejurimi. Răspunsurile la strană au fost date de Grupul Psaltic „Sfântul Dionisie Exiguul” al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

După Vecernie, Preasfinția Sa a rostit o alocuțiune în limba italiană, în care a transmis urările de bine și salutul din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Totodată, Preasfinția Sa a adus un gând de mulțumire și de binecuvântare la adresa celor prezenți la slujbă, îndemnând la ascultarea față de Domnul și la împlinirea faptelor celor bune și la poruncile Lui, pentru a îndeplini dreptatea lui Dumnezeu.

 

La slujbă au participat reprezentanți ai autorităților religioase și civile din capitale Romei, precum și italieni ortodocși, iubitori de ortodoxie sau care doresc să descopere bogățiile acesteia.

 

Credincioșii care au participat la slujbă au avut ocazia să se închine la mormântul Sfântului Apostol Pavel, care și-a petrecut ultimii ani ai vieții în Roma unde a propovăduit cuvântul lui Dumnezeu și a pus bazele viitoare comunități creștine din acest oraș.

 

Evenimentul, ajuns la cea de-a 12-a ediție, a debutat în anul 2010 la inițiativa Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vecernia ortodoxă fiind săvârșită în cadrul evenimentelor dedicate „Săptămânii de rugăciune pentru unitatea creștinilor”.

 

Slujba Vecerniei Ortodoxe în limba italiană poate fi ascultată aici.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4855399
Today: 209