Alege limba:

    Selectați limba dvs

Viziune, Misiune și Valori în Departamentul pentru Tineret al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

155 tineret

În perioada 7-10 aprilie, la Avigliana (Torino), a avut loc întâlnirea de lucru a colaboratorilor Departamentului pentru Tineret din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, avându-i ca invitați pe părintele Arhimandrit Nicodim Petre, consilier pe Sectorul de Misiune Statistică și Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor, fondatorul Asociației Tinerilor Ortodocși Români (ATOR) din Iași și starețul mănăstirii Bucium, alături de părintele Mihail Siminciuc, președintele  ATOR și coordonatorul taberelor organizate de Arhiepiscopia Iași "Tabăra din Pridvorul Satului"

Întâlnirea a fost organizată de părintele Ionuț Dascălu, Consilier pe Departamentul pentru Tineret, și a avut ca scop structurarea și reorganizarea Departamentului prin stabilirea viziunii, misiunii și valorilor acestuia, împărțirea membrilor pe proiecte și comisii de lucru, având ca model organizarea Departamentului de Misiune pentru Tineret din Arhiepiscopia Iașilor.

Pe parcursul acestor zile de dialog, a avut loc un bogat schimb de idei și experiență în legătură cu organizarea taberelor și a altor evenimente pentru Tineret, creionându-se și perspectiva dezvoltării acestei colaborări prin organizarea de evenimente comune.

Participanții s-au bucurat de o atmosferă destinsă și intensă, de o mai bună cunoaștere reciprocă a membrilor echipei care au dus la întărirea motivației de a lucra cu și pentru tineri.

Acest eveniment a fost organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Nădăjduim în ajutorul lui Dumnezeu că se vor pune în lucrare cunoştinţele dobândite astfel încât "Tinerii să-L cunoască, să-L trăiască și să-L mărturisească pe Hristos."

Preot Ionuț Dascălu - Consilier al Departamentului pentru Tineret

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833520