Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Parohia Montichiari – Început nou de slujire

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, din încredințarea PS Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, în seara zilei de 9 februarie s-au săvârșit în Parohia Lonato di Garda – Montichiari Sfințirea mică a apei și Taina Sfântului Maslu, în sobor de preoți.

Bucuria a fost mare deoarece au fost primele slujbe săvârșite în noul lăcaș de cult, în urma amenajării acestuia. Într-un capannone proprietatea parohiei s-a pregătit noul spațiu de slujire, împrejurimile (curtea și gardul înconjurător) precum și anexele (pangar, băi, balcon cor). S-a montat iconostasul de stejar și icoanele, s-a făcut sistemul audio, urmând a se achiziționa toate cele necesare rânduielilor liturgice.

La acest eveniment a participat un mare număr de credincioși, veniți din mai multe părți ale Lombardiei, precum și un sobor de nouă preoți.

La final, părintele protopop Gelu Porumb a ținut cuvântul de învățătură, dând slavă lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra obștii parohiale de la Lonato-Montichiari. Dânsul a precizat faptul că momentul acesta a fost doar binecuvântarea unui nou început, pentru a se începe slujirea în noua locație, nicidecum slujba de sfințire a bisericii, aceasta urmând a fi săvârșită în perioada următoare, după rânduiala stabilită de către arhiereii Episcopiei Italiei, la finalizarea tuturor lucrărilor.

Părintele Gelu a subliniat importanța zidirii unei biserici, ”laboratorul Învierii” – după Sfântul Maxim Mărturisitorul și ”tindă a Împărăției cerurilor” – după Sfântul Nicolae Cabasila, loc de curățire, înnoire și sfințire, unde se întâlnește jertfa euharistică a Mântuitorului cu jertfelnicia credincioșilor, darul iertării păcatelor prin Duhul Sfânt cu darurile aduse de către oameni Preasfintei Treimi ca mulțumire pentru toate binefacerile primite.

A fost accentuată și importanța prezenței în zonă a unui nou punct de referință și de spiritualitate ortodoxă, de rugăciune și de reculegere, atât pentru comunitatea din zonă și pentru ortodoxie în special, dar și pentru toți vizitatorii și închinătorii care vor păși pragul bisericii.

La final părintele protopop l-a felicitat pe părintele Gabriel pentru jertfa depusă, pentru dăruire, implicare și dragoste față de casa lui Dumnezeu, rugându-l să ducă la bun sfârșit lucrarea începută, pentru a ajunge cât mai curând la momentul sfințirii. Cuvânt de mulțumire și de cinstire a fost adresat și membrilor comunității parohiale și tuturor celor prezenți, care prin dăruirea și generozitatea lor i-au fost alături părintelui Gabriel la împlinirea acestei minuni.

La final au fost pomeniți și ocrotitorii spirituali ai Parohiei, Sfântul Grigorie al Armeniei și Sf. M. Mc.Artemie mari luminători, grabnic ajutători și făcători de minuni, datorită cărora asumarea ctitoriei a devenit posibilă, ca o punte de legătură între generații trecute și viitoare, spațiu de tămăduire, regăsire, curățire și sfințire.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

                                                                                                    

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4284037