Alege limba:

    Selectați limba dvs

Slujire arhierească la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma | ÎPS Mitropolit Serafim al Germaniei a săvârșit Sfânta Liturghie

În duminica a XX-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a săvârșit Sfânta Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului”, de la Roma, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Nu este pentru prima dată când Înaltpreasfinția Sa slujeste în Italia, între anii 1994-1998 fiind locțtiitor de Arhiepiscop pentru Europa Occidentală și Meridională, care cuprindea și Italia.

În cuvântul rostit în cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vorbit despre învățăturile cu care să rămânem din Evanghelia învierii fiului văduvei din Nain: „Dumnezeu își manifestă lucrarea și iubirea Sa mai ales atunci când suntem bolnavi, slabi, chinuiți, amărâți și necăjiți. De aceea, să căutăm să trecem prin toate cu mai multă credință, fără să ne întristăm peste măsură, fără să ne pierdem nădejdea, ci, dimpotrivă, cu curaj să ne gândim că toate ne sunt îngăduite de Dumnezeu spre folosul și întărirea noastră, iar la sfârșitul vieții acesteia, ne așteaptă pe toți Învierea”.

În prezent, din anul 1998, Mitropolia Europei Occidentale și Meridionale este păstorită de Înaltpreasfințitul Părinte Iosif. Ea cuprinde Arhiepiscopia Europei Occidentale, cu sediul la Paris, Episcopia Italiei, cu sediul la Roma, și Episcopia Spaniei și Portugaliei, cu sediul la Madrid.

La final, Preacuviosul Părinte Ieromonah Efrem, slujitor la Paraclisul din incinta Centrului Eparhial de la Roma, i-a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim pentru acest moment de binecuvântare, încredințându-l și de gândul de recunoștință din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833529